Travel

O zájazde:

Naše veľké stredoamerické dobrodružstvo nás povedie do štyroch krajín strednej Ameriky, ktoré majú veľa spoločného, ale zároveň nás prekvapia ich veľké rozdiely. Cestu začneme v Salvádore, v médiách často skloňovanej krajine vďaka mladému energickému prezidentovi menom Nayib Bukele. On vyhlásil vojnu miestnym gangom, čím priniesol do Salvádoru kľud a bezpečie, aké tu po desaťročia nebolo.

Nikaragua, ďalšia krajina čo navštívime, bola ťažko skúšaná diktatúrami a „Sandinickou revolúciou“. Buďte medzi prvými, ktorí ju po rokoch veľkých protestov a uzatvorenia pre turizmus s ohľadom na pandémiu koronavírusu znovu uvidia.

Susedná Kostarika sa pýši najkrajšími národnými parkami regiónu, ktoré sú plné rôznorodých zvierat a sú takzvaným rajom pre biológov. My navštívime štyri z nich.

Panamský prieplav iste nie je potrebné predstavovať. Počas našej cesty sa môžeme vedľa neho previezť vlakom a preplaviť sa loďou cez jeho plavebné komory. Panama žije z príjmov z prieplavu a postupne sa mení na modernú krajinu.

Počas našej cesty spoznáme sedem pamiatok UNESCO v štyroch krajinách, budeme sa kúpať na malebných plážach a uvidíme živočíšne aj rastlinné bohatstvo tejto oblasti Latinskej Ameriky.  

Program:

SALVÁDOR

1. Deň   

Cesta do Salvádoru, najmenšej krajiny Strednej Ameriky. Noc v meste San Salvador.

2.  deň

Ráno navštívime historické centrum mesta San Salvador, odtiaľ pôjdeme spoznať archeologický park Joyas de Cerén (UNESCO) – známy ako mayské Pompeje: mesto pochované pod štrnástimi vrstvami lávy. Neskôr nás čaká kúpanie na svetoznámej pláži „el Tuco“ blízko San Salvadoru.  Noc v meste San Salvador.

3. deň

Odchádzame z hlavného mesta smerom k najkrajšiemu mestu Salvádoru: Suchitoto -  malé, koloniálne mesto. Blízko mesta navštívime kamenný vodopád a neskôr nás čaká plavba po jazere, kde je aj dnes možno vidieť pozostatky spadnutého lietadla. Poobede sa premiestnime na juh smerom k Nikarague. Noc v meste la Unión, ešte v Salvádore.

NIKARAGUA

4. a 5. Deň

Skoro ráno presun malou loďou do Nikaraguy cez Záliv Fonseca. Tento záliv patrí trom krajinám: Salvádoru, Hondurasu a Nikarague a dlhodobo medzi nimi spôsoboval problémy. Treba sa pripraviť na dlhé odbavenie na hraniciach: „má to svoj postup“ - si vypočujeme od colníkov, ktorí sa nenechajú vyrušovať. Večer navštívime León, jedno z najkrajších miest v  Nikarague a uvidíme jeho bielu katedrálu (UNESCO). Druhý deň pôjdeme k Cerro Negro, najmladšej a ešte aktívnej sopke v Nikarague, najstatočnejší z Vás sa budú môcť skĺznuť na snowboardovej doske po lávových poliach. Návšteva výrobne najlepšieho rumu Nikaraguy: „Flor de caňa“.  Dve noci v meste León.

6. deň

Ráno navštívime León Viejo (UNESCO) ruiny prvého mesta, ktoré založili Španieli v Nikarague. Blízkosť mesta ku sopke donútila jeho obyvateľov ho opustiť, bolo zničené a neskôr presťahované 50 kilometrov ďalej. Ruiny boli znovu objavené len pred päťdesiatimi rokmi. Po tejto návšteve pôjdeme do Managuy – hlavného mesta krajiny. Prehliadneme si centrum, budeme obdivovať obrovské kovové „stromy harmónie“, ktoré navrhla a dala postaviť manželka prezidenta. Obed v prístave „Salvador Allende“. Večer pôjdeme pozrieť stále aktívnu sopku Masaya, v jej kráteri uvidíme lávu. Nikaragujci hovoria, že je to jedna zo siedmich brán do pekla. Noc v meste Managua.

7. Deň.

Odchádzame z Managuy do mestečka San Jorge, kde sa nalodíme na trajekt, ktorý nás zoberie na Ostrov Ometepe. Je to najväčší sopečný ostrov na svete, ktorý sa nachádza v sladkovodnom jazere. Sopečný sa nazýva právom, na ostrove sú sopky tam hneď dve. Po návšteve ostrova sa ubytoveme v meste San Jorge.

KOSTARIKA

8. Deň.

Ranný odchod do Kostariky, prechod cez hranice. Návšteva národného parku Guanacaste (UNESCO), obed budeme mať v meste Liberia, kostarickom bielom meste. Po obede sa premiestnime do mesta Fortuna, pred národným parkom Arenal. Večer budeme hľadať žaby, bazilišky a iné nočné zvieratá. Noc v meste Fortuna.

9. deň

Ráno pôjdeme pozorovať leňochov (po starom leňochod) v ich prirodzenom prostredí. Neskôr pôjdeme na turistiku k lávovým poliam pod sopkou el Arenal. Presun k Národnému parku Manuel Antonio. Noc v mestečku Manuel Antonio.

10. a 11. deň

Pôjdeme do najnavštevovanejšieho národného parku Kostariky: Manuel Antonio, uvidíme rôzne druhy opíc, leňochov, hlodavcov a rôzne vtáky. Potom sa okúpeme na krásnej pláži.

Ďalší deň ideme na celodenný výlet loďou a peši do národného parku Corcovado. Corcovado je jeden z najťažšie prístupných národných parkov v Kostarike. Je to miesto, kde je najväčšia pravdepodobnosť (nie istota) vidieť tapíry, mačkovité šelmy aj ohrozený druh opíc vevericovitých. Dve noci pri rieke v dedine Sierpe.

12. deň

Ďalšia zastávka na našej ceste bude tajomné miesto v údoli Diquis, kde sa našlo viac ako 300 kamenných gúľ (UNESCO). Gule vytesali miestny ľudia z kmeňa Diquis a označovali nimi vstup do významných budov. Po tejto návšteve pôjdeme do San José, hlavného mesto Kostariky, kde budeme mať prehliadku mesta. Noc v San José.

PANAMA

13., 14. a 15. deň

Letíme zo San José do Panamy. Prehliadka starého a moderného mesta.

Navštívime Panama viejo (UNESCO), prvé mesto, ktoré Španieli založili v Paname. Mesto bolo príliš blízko pobrežia a piráti ho často napadali, preto bolo opustené. Pôjdeme popri prieplave ku pevnosti Portobello (UNESCO), ak bude vlak k dispozícii, cestu jedným smerom spravíme historickým vlakom (od pandémie obmedzili tieto vlaky). Budeme pozorovať plavebné komory v Miraflores. Uvidíme ako lode preplavujú prieplav.

Tretí deň je voľný program, ale máte možnosť prejsť loďou cez plavebné komory v Miraflores. Výlet trvá 6 hodín.

Tri noci v Panama city.

16. deň a 17.deň

Cesta z Panamy a príchod do Európy na druhý deň.

Cena zájazdu Stredná Amerika: 3090€ / osoba.

V cene je letenka do San Salvador a späť z Panamy do 1200 eur, letenka Kostarika Panama, ubytovanie v dvojposteľových izbách s raňajkami, doprava vlastným mikrobusom, plavby loďou podľa programu, sprievodca, miestni sprievodcovia.

V cene nie je vstup do pamiatok, jedlo okrem raňajok, cestovné poistenie, prepitné pre hotelový personál, sprievodcov na fakultatívnych výletoch a šoférov.

Príplatok za jednoposteľovú izbu je 400 eur.

Fakultatívne:

Plavba v Panamskom prieplave s prechodom cez plavebné komory Miraflores (6 hodín): 150 eur. 

altname
Carlos Sotelo býva na Slovensku už viac ako 30 rokov. Sprevádza po Slovensku španielsky hovoriacich turistov a už viac ako 10 rokov sprevádza Slovákov po krajinách Latinskej Ameriky.
Noticias
04.01.18
Eslovaquia celebró 25 años de independencia
El primero de enero del 2018 Eslovaquia se conmemoró 25 años de la separación…
22.12.17
Curso de eslovaco en internet
En la página de radio Eslovaquía internacional puede encontrar un pequeño curso…
17.12.17
Nuevos destinos con aerolinea de bajo coste desde Brno
La aerolínea rumana Blue Air anuncia que empezará a volar desde la ciudad de…
Blog
¿Dónde comprar productos latinoamericanos en Bratislava?
Bueno no hay muchas posibilidades pero conocemos estos tres lugares:
Peaje en Eslovaquia
Desde el año 2016 en Eslovaquia los peajes se pagan por medio de viñetas…
Top