Travel

O zájazde:

Naše veľké stredoamerické dobrodružstvo nás povedie do štyroch krajín strednej Ameriky, ktoré majú veľa spoločného, ale zároveň nás prekvapia ich veľké rozdiely. Cestu začneme v Salvádore, v médiách často skloňovanej krajine vďaka mladému energickému prezidentovi menom Nayib Bukele. On vyhlásil vojnu miestnym gangom, čím priniesol do Salvádoru kľud a bezpečie, aké tu po desaťročia nebolo.

Nikaragua, ďalšia krajina čo navštívime, bola ťažko skúšaná diktatúrami a „Sandinickou revolúciou“. Buďte medzi prvými, ktorí ju po rokoch veľkých protestov a uzatvorenia pre turizmus s ohľadom na pandémiu koronavírusu znovu uvidia.

Susedná Kostarika sa pýši najkrajšími národnými parkami regiónu, ktoré sú plné rôznorodých zvierat a sú takzvaným rajom pre biológov. My navštívime štyri z nich.

Panamský prieplav iste nie je potrebné predstavovať. Počas našej cesty sa môžeme vedľa neho previezť vlakom a preplaviť sa loďou cez jeho plavebné komory. Panama žije z príjmov z prieplavu a postupne sa mení na modernú krajinu.

Počas našej cesty spoznáme sedem pamiatok UNESCO v štyroch krajinách, budeme sa kúpať na malebných plážach a uvidíme živočíšne aj rastlinné bohatstvo tejto oblasti Latinskej Ameriky.  

Program:

SALVÁDOR

1. Deň   

Cesta do Salvádoru, najmenšej krajiny Strednej Ameriky. Noc v meste San Salvador.

2.  deň

Ráno navštívime historické centrum mesta San Salvador, odtiaľ pôjdeme spoznať archeologický park Joyas de Cerén (UNESCO) – známy ako mayské Pompeje: mesto pochované pod štrnástimi vrstvami lávy. Neskôr nás čaká kúpanie na svetoznámej pláži „el Tuco“ blízko San Salvadoru.  Noc v meste San Salvador.

3. deň

Odchádzame z hlavného mesta smerom k najkrajšiemu mestu Salvádoru: Suchitoto -  malé, koloniálne mesto. Blízko mesta navštívime kamenný vodopád a neskôr nás čaká plavba po jazere, kde je aj dnes možno vidieť pozostatky spadnutého lietadla. Poobede sa premiestnime na juh smerom k Nikarague. Noc v meste la Unión, ešte v Salvádore.

NIKARAGUA

4. a 5. Deň

Skoro ráno presun malou loďou do Nikaraguy cez Záliv Fonseca. Tento záliv patrí trom krajinám: Salvádoru, Hondurasu a Nikarague a dlhodobo medzi nimi spôsoboval problémy. Treba sa pripraviť na dlhé odbavenie na hraniciach: „má to svoj postup“ - si vypočujeme od colníkov, ktorí sa nenechajú vyrušovať. Večer navštívime León, jedno z najkrajších miest v  Nikarague a uvidíme jeho bielu katedrálu (UNESCO). Druhý deň pôjdeme k Cerro Negro, najmladšej a ešte aktívnej sopke v Nikarague, najstatočnejší z Vás sa budú môcť skĺznuť na snowboardovej doske po lávových poliach. Návšteva výrobne najlepšieho rumu Nikaraguy: „Flor de caňa“.  Dve noci v meste León.

6. deň

Ráno navštívime León Viejo (UNESCO) ruiny prvého mesta, ktoré založili Španieli v Nikarague. Blízkosť mesta ku sopke donútila jeho obyvateľov ho opustiť, bolo zničené a neskôr presťahované 50 kilometrov ďalej. Ruiny boli znovu objavené len pred päťdesiatimi rokmi. Po tejto návšteve pôjdeme do Managuy – hlavného mesta krajiny. Prehliadneme si centrum, budeme obdivovať obrovské kovové „stromy harmónie“, ktoré navrhla a dala postaviť manželka prezidenta. Obed v prístave „Salvador Allende“. Večer pôjdeme pozrieť stále aktívnu sopku Masaya, v jej kráteri uvidíme lávu. Nikaragujci hovoria, že je to jedna zo siedmich brán do pekla. Noc v meste Managua.

7. Deň.

Odchádzame z Managuy do mestečka San Jorge, kde sa nalodíme na trajekt, ktorý nás zoberie na Ostrov Ometepe. Je to najväčší sopečný ostrov na svete, ktorý sa nachádza v sladkovodnom jazere. Sopečný sa nazýva právom, na ostrove sú sopky tam hneď dve. Po návšteve ostrova sa ubytoveme v meste San Jorge.

KOSTARIKA

8. Deň.

Ranný odchod do Kostariky, prechod cez hranice. Návšteva národného parku Guanacaste (UNESCO), obed budeme mať v meste Liberia, kostarickom bielom meste. Po obede sa premiestnime do mesta Fortuna, pred národným parkom Arenal. Večer budeme hľadať žaby, bazilišky a iné nočné zvieratá. Noc v meste Fortuna.

9. deň

Ráno pôjdeme pozorovať leňochov (po starom leňochod) v ich prirodzenom prostredí. Neskôr pôjdeme na turistiku k lávovým poliam pod sopkou el Arenal. Presun k Národnému parku Manuel Antonio. Noc v mestečku Manuel Antonio.

10. a 11. deň

Pôjdeme do najnavštevovanejšieho národného parku Kostariky: Manuel Antonio, uvidíme rôzne druhy opíc, leňochov, hlodavcov a rôzne vtáky. Potom sa okúpeme na krásnej pláži.

Ďalší deň ideme na celodenný výlet loďou a peši do národného parku Corcovado. Corcovado je jeden z najťažšie prístupných národných parkov v Kostarike. Je to miesto, kde je najväčšia pravdepodobnosť (nie istota) vidieť tapíry, mačkovité šelmy aj ohrozený druh opíc vevericovitých. Dve noci pri rieke v dedine Sierpe.

12. deň

Ďalšia zastávka na našej ceste bude tajomné miesto v údoli Diquis, kde sa našlo viac ako 300 kamenných gúľ (UNESCO). Gule vytesali miestny ľudia z kmeňa Diquis a označovali nimi vstup do významných budov. Po tejto návšteve pôjdeme do San José, hlavného mesto Kostariky, kde budeme mať prehliadku mesta. Noc v San José.

PANAMA

13., 14. a 15. deň

Letíme zo San José do Panamy. Prehliadka starého a moderného mesta.

Navštívime Panama viejo (UNESCO), prvé mesto, ktoré Španieli založili v Paname. Mesto bolo príliš blízko pobrežia a piráti ho často napadali, preto bolo opustené. Pôjdeme popri prieplave ku pevnosti Portobello (UNESCO), ak bude vlak k dispozícii, cestu jedným smerom spravíme historickým vlakom (od pandémie obmedzili tieto vlaky). Budeme pozorovať plavebné komory v Miraflores. Uvidíme ako lode preplavujú prieplav.

Tretí deň je voľný program, ale máte možnosť prejsť loďou cez plavebné komory v Miraflores. Výlet trvá 6 hodín.

Tri noci v Panama city.

16. deň a 17.deň

Cesta z Panamy a príchod do Európy na druhý deň.

Cena zájazdu Stredná Amerika: 3090€ / osoba.

V cene je letenka do San Salvador a späť z Panamy do 1200 eur, letenka Kostarika Panama, ubytovanie v dvojposteľových izbách s raňajkami, doprava vlastným mikrobusom, plavby loďou podľa programu, sprievodca, miestni sprievodcovia.

V cene nie je vstup do pamiatok, jedlo okrem raňajok, cestovné poistenie, prepitné pre hotelový personál, sprievodcov na fakultatívnych výletoch a šoférov.

Príplatok za jednoposteľovú izbu je 400 eur.

Fakultatívne:

Plavba v Panamskom prieplave s prechodom cez plavebné komory Miraflores (6 hodín): 150 eur. 

Top