Travel
Termín:
16.05.2023 - 29.05.2023
Cena:
2 690 €

O zájazde:

Na tejto ceste navštívime tri najjužnejšie krajiny Južnej Ameriky (navyše sa na jeden deň pôjdeme pozrieť do Brazílie). Tieto krajiny spája skvelý nápoj, grilované mäso a futbal. My spoznáme ich ikonecké štadióny, ochutnáme „asados“ (grilovačka) a zoznámime sa s procesom pestovania a výroby Mate.

Veľkým lákadlom tejto cesty je vodopád Iguazu, jeden zo siedmych prírodných divov sveta, ale okrem neho spoznáme 7 miest zapísaných v UNESCO a hlavné mesta troch krajín.

Program:

1. a 2. deň   (cca 14.6.2022)

Cesta Viedeň/Praha - Montevideo. Večer príchod na ubytovanie. Na druhý deň návšteva mesta Montevideo a jeho najznámejších stavieb ako prezidentský palác, katedrála, „malecón“, bulvár popri rieke Río de la Plata a štadión „El Centenario“, kde sa hral prvý svetový šampionát vo futbale. Prvé asado našej cesty si dame v Mercado del Puerto. Dve noci v Montevideo.

3. deň

Ráno navštívime Atlantídu, malé pobrežné mesto. Ich avantgardný tehlový kostol zo 60-tych rokov minulého storočia bol v roku 2021 zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Po návšteve kostola, pôjdeme do mestečka Colonia de Sacramento (UNESCO), prezrieme si toto najkrajšie mesto v Uruguaji, kde strávime noc.

4. deň

Naša cesta pokračuje de mesta Fray Bentos, ktoré bolo desaťročia známe ako „kuchyňa sveta“.  V tomto meste vyvinuli spôsob ako extrahovať proteíny z mäsa a dať ich do plechovky. Plechovky z Fray Bentosa boli používané počas dvoch svetových vojnen aj vo väčšine objaviteľských expedícií. Július Verne v románe „Zo zeme na mesiac“ dáva tieto konzervy svojim hrdinom na raňajky v deň letu. Továreň sa v súčasnosti nepoužíva ale pre jej význam je zapísaná v UNESCO zozname. Po tejto návšteve prejdeme mostom na druhý breh Río de la Plata a pôjdeme do Buenos Aires kde spíme.     

5. deň

Návšteva mesta Buenos Aires a jeho najznámejších miest ako prezidentský palác, katedrála, v ktorej kázal pápež František, cintorín, na ktorom je pochovaná Evita Perón, alebo mestská časť La Boca so štadiónom Boca Junior a k tomu na porovnanie argentínske asado. Noc vo Buenos Aires

6., 7. a 8. deň.

Ráno voľný program v Buenos Aires a poobede let do mesta Puerto de Iguazu. Vodopády Iguazu patria ku top miestam pre každého cestovateľa, boli vybraté ako jeden zo siedmych prírodných divov sveta a sú zapísané dvakrát v UNESCO, raz argentínska strana a raz brazílska strana. Prvý deň sa zoznámime s mestom a s jeho gastronómiou a navštívime vyhliadku, aby sme videli Brazíliu a Paraguaj. Toto miesto je trojhranica. Druhý deň ráno navštívime argentínsku časť vodopádov, najprv vlakom a potom pešo. Budeme len niekoľko metrov od prúdov vody, všade nás budú sprevádzať nosále a ďalšie zvieratá. Pre väčších dobrodruhov je možnosť plavby po rieke priamo pod jeden z prúdov vodopádu, bude to poriadna sprcha, kde nezostane suché ani spodné prádlo (približne 50 eur). Tretí deň pôjdeme do Brazílie a navštívime priehradu Itaipú. Donedávna tu bola najväčšia vodná elektráreň na svete, v súčasnosti je na druhom mieste, ale stále vyrába väčšinu elektrickej energie, ktorú používa Paraguaj a asi štvrtinu energie ktorú používa Brazília. Neskôr sa pozrieme na vodopády z brazílskej strany. Z brazílskej strany budeme mať panoramatický vyhľad na vodopády a pre tých ktorým to nebude stačiť, bude možnosť letieť vrtuľníkom nad vodopádmi (približne 80 eur). Tri noci v Puerto de Iguazú.     

9. a 10. deň.

Naša cesta pokračuje návštevami „Misiones“. Jezuiti postavili uzavreté mestá, aby evanjelizovali indiánov guaraní. Dlhé roky sa im to darilo, ale boli vykázaní z Ameriky a indiáni bez ich ochrany padli do otroctva Španielom a Portugalcom. Prvý deň navštívime misiones na argentínskej strane a poobede prejdeme do Paraguaju. Druhý deň navštívime misiones na paraguajskej strane. Poobede spoznáme proces pestovania a výroby čaju Mate. Dve noci spíme v hoteli ktorý patrí najväčšej poľnohospodárskej firme, ktorá vyrába mate v Paraguaji.